Nieuws

Self Driving Challenge 2025: Een knappe tweede plek voor onze studenten!

16 juni 2025

In februari begon een bijzonder avontuur voor een team studenten van De Haagse Hogeschool. Voor het eerst werkten studenten van twee verschillende opleidingen – HBO-ICT en Applied Data Science & Artificial Intelligence – samen aan de Self Driving Challenge: een spannende competitie waarbij een zelfrijdende kart zelfstandig een testparcours moet trotseren.

Samenwerking tussen ICT en AI 
De teams combineren hun krachten: de HBO-ICT-studenten richten zich op het optimaliseren en finetunen van de rijprestaties, terwijl de Applied Data Science & Artificial Intelligence (ADS&AI) -studenten zich buigen over beeldherkenning en de interpretatie van data. ''We moeten echt goed begrijpen wat we van elkaar nodig hebben om de auto zo slim mogelijk te maken,'' leggen de studenten uit. ''AI kan bijvoorbeeld herkennen wat een obstakel is, en ICT bepaalt hoe we daar het beste op reageren.''

Nieuwe uitdaging: invoegen op de baan 
Het parcours was dit jaar extra uitdagend, met een nieuwe situatie waarin de auto moest invoegen van de ene naar een andere rijstrook. ''Dat is vrij complex,'' vertelt Daaf. ''Voorheen kon je de auto namelijk zo programmeren dat hij altijd binnen de wegbelijning bleef. Nu kan dat dus niet meer, want je auto moet door een stippelstreep invoegen naar een nieuwe rijstrook. Een extra uitdaging die dit jaar aan het parcours was toegevoegd.'' 

Dat het parcours steeds complexer wordt gemaakt, is niet voor niks. Na zeven jaar deze challenge beheersen studentengroepen namelijk steeds meer basiskennis en -kunde. Vorig jaar stoeiden de studenten nog met de opgave om een bewegend object te herkennen en hiervoor te remmen. De kart moest stoppen voor een overstekende voetganger bij een zebrapad, maar niet stil blijven staan als er mensen aan de kant van het circuit staan te kijken. De auto moest dus leren onderscheid te maken tussen relevante en irrelevante bewegingen.  

Blik op de toekomst: zelfrijdend de wereld in 
Naast het behalen van de challenge, bespreken de studenten de toekomst van autonome voertuigen. ''Zelfrijdende auto’s maken op de weg minder fouten dan mensen,'' delen ze. ''Ze rijden nu al factor tien veiliger. Maar bij een ongeluk is de verantwoordelijkheid lastiger vast te stellen. En dat maakt het ingewikkeld.'' Ondanks de uitdagingen geloven de studenten dat dat zelfrijdend vervoer de toekomst is. ''We zijn eigenlijk al best ver. In Duitsland zijn speciale snelwegen waar je mag testen met autonoom vervoer en in Amerika zijn er al zelfrijdende taxibedrijven en pakketdiensten.''

Het parcours foutloos afleggen
Over hun eigen zelfrijdende auto waren de studenten voorzichtig optimistisch. ''Winnen zal het mooiste zijn, maar we willen minimaal één keer foutloos het parcours afleggen.'' Docent Wouter Pijnacker Hordijk, die de studenten begeleidt gedurende deze challenge, durfde al grotere uitspraken te doen: ''Dit jaar gaan we winnen. We hebben het voordeel dat we studenten van twee verschillende opleidingen hebben. Maar we hebben ook extra troef: we hebben namelijk een kleine testauto ontwikkeld die het gedrag van de kart nabootst. Zo kunnen ze makkelijker experimenteren met nieuwe instellingen zonder meteen de volledige kart te riskeren.''

Een zonnige finale en tweede plaats voor onze studenten!
Op 12 juni vond de spannende finale plaats op het RDW Testcentrum in Lelystad. Onder een stralende zon raceten de zelfrijdende auto’s van de studententeams door een parcours vol realistische verkeerssituaties, zoals verkeerslichten en overstekende voetgangers. Onze studenten behaalden een knappe tweede plek in de gesloten categorie. 

De zonnige omstandigheden zorgden nog voor een extra uitdaging. “Tijdens de testdagen was het vaak bewolkt. Door de felle zon moesten we op het laatste moment aanpassingen doen aan onze lijndetectie,” vertelt het team. Toch hielden ze het hoofd koel en wisten ze als één van de weinige teams het parcours bijna foutloos af te leggen.

Een mooie beloning voor maandenlang samenwerken, testen en optimaliseren, een prestatie om trots op te zijn!